Schedule

The current schedule for the 2008 competition: Schedule (PDF)

Results

Awards Ceremony - Image from RoboCup 2008

  1. Plasma-Z, Thailand
  2. CMDragons, USA
  3. Skuba, Thailand
  4. ZjuNLict, China

Finals

Final: CMDragons - Plasma-Z 2:4

Match for 3rd place: ZjuNlict - Skuba 1:3

Semi Finals

CMDragons ZjuNlict 5 0
Plasma-Z Skuba 7 0

Quarter Finals

CMDragons Fantasia 7 0
Plasma-Z B-Smart 10 0
RoboDragons Skuba 0 3
ZjuNlict AUA Ares 6 1

Qualification for Quarter Finals

B-Smart MRL 9 0
Skuba Khainui 10 0
Wright Eagle Fantasia 2 3
AUA Ares Dragon Knights 5 0

Round Robin Group A

Team Points
CMDragons (USA) 9 24 0
Skuba (Thailand) 6 16 5
FANTASIA (China) 3 3 15
KIKS (Japan) 0 0 23

Games:

Team 1 Team 2
CMDragons Skuba 5 0
Fantasia KIKS 3 0
KIKS Skuba 0 10
CMDragons Fantasia 9 0
Fantasia Skuba 0 6
CMDragons KIKS 10 0

Round Robin Group B

Team Points
RoboDragons (Japan) 9 20 0
Wright Eagle (China) 4 10 3
Khainui (Thailand) 4 4 7
Parsian (Iran) 0 0 24

Games:

Team 1 Team 2
RoboDragons Khainui 7 0
Wright Eagle Parsian 10 0
Wright Eagle Khainui 0 0
RoboDragons Parsian 10 0
Parsian Khainui 0 4
RoboDragons Wright Eagle 3 0

Round Robin Group C

Team Points
Plasma-Z (Thailand) 9 30 0
AUA Ares (China) 6 6 10
MRL (Iran) 3 4 12
Eagle Knights (Mexico) 0 0 18

Games:

Team 1 Team 2
MRL Eagle Knights 4 0
Plasma-Z AUA Ares 10 0
Eagle Knights AUA Ares 0 4
Plasma-Z MRL 10 0
MRL AUA Ares 0 2
Plasma-Z Eagle Knights 10 0

Round Robin Group D

Team Points
ZjuNlict (China) 12 40 0
B-Smart (Germany) 9 28 10
Dragon Knights (China) 6 2 20
Strive (China) 1 1 20
RoboJackets (USA) 1 1 22

Games:

Team 1 Team 2
ZjuNlict Strive 10 0
B-Smart RoboJackets 10 0
Dragon Knights ZjuNLict 0 10
ZjuNlict RoboJackets 10 0
B-Smart Strive 8 0
Dragon Knights RoboJackets 1 0
B-Smart Dragon Knights 10 0
RoboJackets Strive 1 1
Strive Dragon Knights 0 1
ZjuNlict B-Smart 10 0

Challenge Results

Shooting and Passing

Team Points
ZjuNlict 10
CMDragons5
RoboDragons4
AUA Ares3
Fantasia3
Skuba3
Khainui1
B-Smart0
KIKS0
MRL0
Plasma-Z0
Wright Eagle0

Navigation

Team Points
Skuba 52
Plasma-Z 50
CMDragons34
ZjuNlict33
Khainui26
AUA Ares17
RoboJackets8
B-Smart4

Navigation

Will be held on Thursday evening.

Overall challenge ranking

After both challenges (scaled by 100):

Team Challenge 1 Challenge 2 Total
ZjuNlict 34,4814,73 49,21
Skuba10,3423,21 33,55
CMDragons17,2415,18 32,42
Plasma-Z022,32 22,32
AUA Ares10,347,59 17,93
Khainui3,4511,61 15,06
RoboDragons13,79 013,79
Fantasia10,340 10,34
RoboJackets03,57 3,57
B-Smart01,79 1,79